Nasza Miejscowość - Przyjaźń

Historia szkoły:

Do czerwca 1997r. zajęcia lekcyjne prowadzono w dwóch budynkach. Starsze dzieci uczyły się w budynku pochodzącym z 1731r.. Kroniki kościoła z Przyjaźni podają, że w 1898r. była to dwuklasowa szkoła niemiecka. Naukę pobierały tam dzieci wyznania ewangelickiego i katolickiego.

Od 1945 szkoła znowu była polska. Zły stan budynku, groźba zawalenia konstrukcji spowodowały przeniesienie zajęć szkolnych do budynku koszarów wojskowych w Babim Dole, aż do czasu wybudowania nowego gmachu na dwa lata. Młodsze dzieci uczą się w budynku z 1968r, w którym prowadzone jest nauczanie początkowe.

W 1996r. nasza szkoła była jednym z organizatorów Międzynarodowej Konferencji na temat „Demokratyczne zarządzanie oświatą”.

17 kwietnia 1996r. uczestnicy tej konferencji brali udział w części warsztatowej na temat „Organizacja nauczania dostosowana do warunków i możliwości ucznia szkoły wiejskiej”, która odbyła się w naszej szkole.

We wrześniu 1999r. oddano do użytku nowy budynek szkoły i zaczął funkcjonować Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Przyjaźni.

Nasza szkoła wciąż się rozwija. W roku zbudowano plac zabaw dla najmłodszych dzieci. Coraz lepiej prezentuje się otoczenie szkoły. Mamy dwa boiska i rozległe tereny rekreacyjne.

Historia Kościoła Im. Jana Ewangelisty w Przyjaźni

(Opracowanie ZSP w Przyjaźni)

1210 - Wydanie aktu fundacyjnego świątyni przez księcia gdańskiego Racibora, budowa drewnianego kościoła św. Jana, który był siedzibą osobnej parafii
1310 - kościół staje się filią klasztoru w Żukowie
1540 - przeniesienie fundacji z kaplicy jerozolimskiej do kościoła w Przyjaźni, aby obronić ją przed przejęciem przez luteranów, który przyjęli kościół NMP w Gdańsku
1561-1565 - przejście mieszkańców na protestantyzm, utworzenie niezależnej od Żukowa parafii ewangelickiej (kościół znajduje się pod patronatem prywatnym)
1577 - kościół został zniszczony i ograbiony podczas wojny króla St. Batorego z Gdańskiem. W 1583 r. biskup włocławski Hieronim Rozrażewski chcąc odzyskać kościół z rąk protestantów wysłał na rozmowy swego przedstawiciela. Ówczesny patron kościoła i zarazem dziedzic Przyjaźni Henryk Nierhoff nie zgodził się na wizytacje biskupiego wysłannika, zarazem nie dopuszczając do poświęcenia swiątyni.
II wojna światowa - zniszczenie kościoła
1945 - śmierć ostatniego pastora Pawła Lau
od 1945 - kościół jest katolicki